Mobilne headsety z sensorami EEG

Pomiary elektroencefalograficzne są niesamowitym narzędziem do monitorowania pracy mózgu. Odpowiednio zinterpretowane badanie EEG dużo mówi o pracy mózgu, a czasem też może posłużyć opracowaniu odpowiednich strategii, by ją poprawić. Ostatnimi czasy na rynku (głównie amerykańskim) powstaje trochę startupów, które tworzą i sprzedają przenośne urządzenia do pomiarów EEG, które każdy może samodzielnie wykorzystywać w domu. Łączą się ona z aplikacjami na telefonie i przedstawiają wyniki pomiarów w sposób przyjazny dla osób bez specjalistycznej wiedzy medycznej. Do takich urządzeń można wykorzystywać też specjalistyczne aplikacje, które np. układają indywidualny plan medytacji, dostosowany dla wyników EEG danej osoby.

Emotiv

Emotiv dostarcza w swej ofercie kilka modeli headsetów EEG o różnym poziomie zaawansowania i różnej ilości sensorów: Insight (5 kanałów), EPOC+ (14 kanałów) oraz bardzo zaawansowany EPOC Flex (32 kanały). Dodatkowo mają też ofertę dla firm z urządzeniami MN8, które nie są dostępne w ofercie detalicznej.

Muse

Obecnie w ofercie mają 2 typy headsetów (Original Muse i Muse 2), a w drodze jest już trzecia wersja (Muse S), która jest jeszcze w przedsprzedaży. Pierwsza wersja wyposażona była tylko w sensory EEG, a od drugiej do dyspozycji jest już większa ilość czujników, które dodatkowo monitorują tętno i oddech. Dotychczasowe warianty były ukierunkowane głównie na wspomaganie efektywności medytacji, natomiast najnowszy model ma być lepiej dostosowany do potrzeb regulacji snu.

Kokoon

Kokoon się wyróżnia na tle powyższych, ponieważ sensory EEG wbudowane są wygodne słuchawki, wyprofilowane w odpowiedni sposób, by można ja było komfortowo trzymać na głowie podczas snu. Regulacja snu jest ich głównym zadaniem – mają neutralizować szumy i niepokojące dźwięki, a także dostosowywać muzykę płynącą ze słuchawek do bieżących pomiarów EEG.