Jak zadbać o zdrowie? Sposoby na profilaktykę

Ze zdrowiem często jest tak, że zaczynamy się nim interesować dopiero, gdy zaczyna podupadać. Czy tak musi być? Oczywiście nie! Jak mówi popularne porzekadło, lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapytasz pewnie co robić, by efektywnie zadbać o zdrowie? Spieszymy z odpowiedzią!

5 sposobów na profilaktykę zdrowotną

1) Zdrowa dieta

To co trafia na nasze talerze w bezpośredni sposób wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dla prawidłowej pracy potrzebujemy odpowiednich ilości witamin, minerałów, aminokwasów, kwasów tłuszczowych i kalorii, a pomaga w tym też ogromna ilość substancji dodatkowych, które się w pożywieniu znajdują. Pamiętaj, by wybierać pokarmy jak najmniej przetworzone, codziennie jeść warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze oraz właściwe ilości błonnika pokarmowego.

2) Regularna aktywność fizyczna

Ruch pozwala nie tylko utrzymać ciało w dobrej formie, ale i zadbać o pozostałe aspekty zdrowia. Codzienna porcja ruchu pozwala utrzymac dobre zdrowie metaboliczne, prawidłowe krążenie, a także utrzymać dobrą pamięć.

3) Czas na relaks

Codzienna chwila relaksu pozwala trzymać z dala stres, który ma niesamowicie destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Może to być dobra lektura, wyjście do kina, chwila medytacji lub cokolwiek innego, co pozwala Ci się uspokoić, wyciszyć lub po prostu miło spędzić czas.

4) Relacje z ludźmi

Człowiek jest istotą towarzyską. Odczuwamy stałą potrzebę przynależności i musi ją zaspokajać, by zachować dobre zdrowie psychiczne. Badania dowodzą, że odczuwanie samotności może nawet wpływać na parametry biochemiczne, zwiększając ilości cytokin prozapalnych. Dbajmy o dobre relacje z rodziną i znajomymi, wystrzegajmy się relacji toksycznych.

5) Dobry sen

Niestety coraz częściej brakuje nam na niego czasu, jednak prawda jest taka, że bez odpowiedniej ilości snu, cała reszta może nie być wystarczająca. Bardzo ważne jest nie tylko by przesypiać chociaż 7-8 godzin w ciągu doby, ale i by jakość tego snu była odpowiednio dobra.